Szczepienia są jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny
Chronią przed chorobami i ich ciężkim przebiegiem. Sczepienia naśladują naturalne zakażenie, różnica jest jednak taka, że nie wywołują zachorowania, ale pobudzają układ immunologiczny do produkcji przeciwciał. Przez pamięć immunologiczną, organizm w momencie zetknięcia się z patogenem rozpoczyna nasiloną produkcję przeciwciał, które neutralizują bakterie lub wirusy i nie dopuszczają do zakażenia organizmu.
Szczepienia dzieci obowiązkowe i zalecane wskazuje Program Szczepień Ochronnych ustalony dla danego kraju. Szczepionki dla dzieci ustalane są na podstawie badań populacyjnych związanych z ryzykiem zakażenia danym wirusem lub bakterią np. obowiązkowe szczepienie przeciwko WZW typu B, którym noworodek bardzo szybko może się zarazić. Dlatego już do 24 godzin po porodzie dzieci są szczepione na WZW typu B i gruźlicę.
Podstawowe szczepienia dla dzieci:
W 1. roku:
- druga i trzecia dawka WZW typu B
- szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi i krztuścowi, polio, Haemophilus influenzae typu B – trzy dawki
- szczepienie przeciw pneumokokom – trzy dawki
W 2. roku życia:
- szczepienie przeciw śwince, różyczce, odrze (13-15 mc życia)
- szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz czwarta dawka przeciw polio i przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib) (18-24 mc życia)
W 6. roku życia
- kolejna dawka: przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciw polio a także kolejna dawka przeciw odrze, śwince i różyczce
W 14. roku życia:
- kolejna dawka przeciw błonicy i tężcowi
W 19. roku życia:
- ostatnia dawka szczepionki przeciw błonicy i tężcowi
Dodatkowym szczepieniem dla dzieci jest szczepionka przeciw grypie, na zachorowanie szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta. W kalendarzu nie ma zalecenia by szczepić zdrowe dzieci, ale te z chorobami przewlekłymi, uczęszczające do żłobka i przedszkola warto zaszczepić.
Szczególnie ważna jest szczepionka przeciw pneumokokom, które odpowiadają za wiele niebezpiecznych dla życia dzieci chorób zakaźnych – uogólniona choroba pneumokokowa, pneumokokowe zapalenie płuc, zapalenie opon i mózgu. Na szczęście szczepionka przeciw pneumokokom została wprowadzona do kalendarza szczepień jako szczepienie obowiązkowe.
Przestrzegaj szczepień obowiązkowych w kalendarzu szczepień.
Korzystaj ze szczepień zalecanych! Jeśli Twoje dziecko opuściło jakąś dawkę szczepienia skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy doradzą Ci jak nadrobić zaległości by jak najszybciej zdobyć ochronę.