Światowy Dzień Bez Papierosa – 31 maja. Czas na pierwszy krok ku zdrowiu!
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu i jego wpływ na zdrowie publiczne. To wyjątkowa okazja do refleksji i działania – zarówno dla osób palących, jak i tych, którzy są narażeni na bierne palenie.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Tytoń i jego pochodne każdego roku przyczyniają się do ponad 8 milionów zgonów na całym świecie – w tym ponad milion zgonów spowodowanych biernym paleniem. Skutki palenia tytoniu obejmują m.in.:
- zwiększone ryzyko nowotworów (płuc, krtani, trzustki),
- choroby układu krążenia,
- przewlekłe choroby płuc (POChP),
- osłabienie odporności,
- pogorszenie jakości życia i przyspieszone starzenie się organizmu.
Co zyskujesz rzucając palenie?
Już po 24 godzinach bez papierosa spada ryzyko zawału serca, poprawia się ciśnienie krwi i natlenienie organizmu. Po 3 miesiącach poprawia się wydolność płuc, a po roku ryzyko choroby wieńcowej spada o połowę.
Jak możesz sobie pomóc?
- Skorzystaj z pomocy specjalistów – lekarze i pielęgniarki w NZOZ Śródmieście 1 służą wsparciem w procesie rzucania palenia.
- Sięgnij po materiały edukacyjne – ulotki, broszury oraz wiarygodne źródła wiedzy.
- Zaplanuj dzień bez papierosa – to może być początek nowej, zdrowszej drogi.
- Włącz rodzinę i przyjaciół – wsparcie najbliższych ma ogromne znaczenie.
Twoje zdrowie ma znaczenie!
Nawet jeden dzień bez papierosa to realny zysk dla Twojego zdrowia. Skorzystaj z tej okazji, by podjąć decyzję o zmianie. Zadbaj o siebie i swoich bliskich – już dziś.